Jak vychovávají děti Egypťané?


Jací jsou vlastně Egypťané rodiče?

Co si představíte, když se řekne Egypt? Pyramidy? Moře? Andrea druhý domov a práci. Velkou část roku žije v Egyptě, s manželem zde podniká, jejich syn zde vyrůstá na pláži. Co vidí každý den kolem sebe? Jací lidé jsou Egypťané a jací jsou rodiče?

Jak se žije české rodině v Egyptě?

Hodně podobně jako v Česku. Tím myslím klasický režim: nákupy, vaření, práce, rodina, apod. Chce to jen vědět, kam jít, a zvyknout si, člověk se naučí žít všude. Tady máme daleko míň starostí, nekoukáme na televizi, nebombardují nás media, každý den ráno vstaneme a první co vidíme, je moře a palmy. Sluníčko máme celý rok, stejně tak mořský vlhký vzduch. Malý je tady spokojený, celý den je venku. Myslím, že se nám tady žije dobře. Samozřejmě i tady máme starosti, ale řekla bych, že daleko míň než v ČR, jen ty nejnutnější – pracovní. A jen ty, které si připustíme. Člověk zjistí, že k životu potřebuje opravdu málo a naopak, že hodnoty jsou úplně někde jinde.

A jak žijí egyptské rodiny?

Ženy tady moc nechodí do práce, spíš vůbec. Starají se o muže, kteří jsou celý den v práci. Matky mají veškerou zodpovědnost za děti, se kterými jim pomáhá jejich rodina. Vychovávají je a vaří pro ně i svého muže. Do práce jít mohou, ale většina z nich je zvyklá na to, že jsou doma a starají se o rodinu. Je tady vidět normální rodinný život akorát uzpůsobený místním zvykům a víře. Ženy mohou chodit ven, jak chtějí, ale muži jim to mohou zakázat.

Muži jsou celý den v práci. Pak se zdržují v mužské komunitě rodiny. Je rozdíl mezi severem a jihem, městem a venkovem a záleží i na víře konkrétní rodiny. Křesťané jsou vzdělanější a to má také vliv na počet dětí.

Ale mnoho věcí dělají jako my. Chodí do restaurací, jezdí do hotelů a resortů na dovolené, s dětmi tráví dny na pláži.

Pozorovala jste nějaké zásadní rozdíly mezi tím, jaké hodnoty ctí české a egyptské maminky?

Nevím, jestli jde úplně o hodnoty, ale místní maminky jsou uvolněnější, nesemleté konzumním způsobem života. Je u nich vidět obrovská úcta k rodině, k dětem.

Naučila jste se od nich něco?

Neřešit tolik některé věci, být uvolněnější, vždyť mateřství je naprosto přirozená věc a člověk přirozeně funguje a nepotřebuje k tomu milion věcí, které u nás „prostě nutně musíte pro miminko mít“. V jednoduchosti je krása a děti si vystačí s málem. Neříkám, že nenakupuji pro syna různé věci, ale určitě se vždy zamyslím nad tím, jestli je to skutečně potřeba a využijeme to.

Co by naopak mohly Češky naučit Egypťanky?

Myslím, že tady chybí důslednost při udržování pořádku. Stalo se mi, že jsem šla nakoupit do supermarketu a viděla, jak maminka koupila dítěti zmrzlinu. Pak vzala obal a prohodila ho ještě od pokladny ven na ulici. Když rodiče dětem nevštěpují pořádkumilovnost, těžko se to pak naučí. Je to škoda, Egypt je krásná země, mají nádherné moře, ale bohužel taky hodně odpadků. Je škoda, že si svou zemi více nehýčkají.

 

Sdílejte nás

Kontakty

Distributor pro ČR a SR:
MAMAJA group s.r.o.
Písková 666/14A,
747 07 Opava-Jaktař
tel.: +420 553 650 037
e-mail: info@mamaja.cz

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat informace z naší prezentace aktuálně, vyplňte níže uvedený formulář.