Proč používáte látkové plenky?


Marcela, Frýdlant nad Ostravicí, 1 dítě
Z důvodů ekologických a ekonomických a zdravějšího způsobu plenkování.

Petra, Otrokovice, 2 děti
Ze začátku to bylo hlavně kvůli financím. Věděla jsem, že nezůstaneme jen u jednoho dítka, a představa, jak budou peníze lítat ve formě plenek do koše, mě trošku děsila. Po přečtení různých internetových stránek jsem zjistila, že látkování není jen o financích, ale taky o tom že je to pro dítě zdravější. Samozřejmě i ekologické hledisko mělo určitou váhu. Občas použiju jednorázové plenky, snažíme se to ovšem minimalizovat. Nicméně na dovolené opravdu nebudu prát plenky v umyvadle.

Lucie, Opava, 2 děti 
Ve zkratce: zvítězilo zdravotní a ekologické hledisko.

Lucie, Praha, 1 dítě
Nechci pořád řešit, kde mají levné pleny v obchodě, a běhat tam pro ně. Navíc hodně mých kamarádek látkuje, takže jsem k tomu měla blízko. Ale HLAVNĚ nechci, aby Kryštofek měl kolem sebe tolik "chemie" – jednorázové pleny jsou navoněné, nabarvené, napuštěné kdo ví čím, aby dobře sály a dlouho vydržely.

Helena, Brno, 5 dětí
Látkování mě baví, je ekologické, a pokud jsou rodiče umírnění a nemusí mít všechny typy plínek, tak i ekonomické... A nejdůležitější důvod - určitě jsou látkové plínky zdravější pro děti!!!

Ivana, Brno, 3 děti
Kdysi dávno, asi před 10 lety, v době, kdy jsem ještě děti ani neplánovala, jsem narazila na článek v Ekolistu o papírových a látkových plenách. Používání látkových plen mi připadalo normální, vždyť jsme v nich přece všichni vyrostli, a papírové jsem brala jako příjemnou výpomoc třeba na dovolenou. Diskutovala jsem o článku na obědě s kamarády, kteří měli v té době malé děti, a všichni se na mne dívali jako na blázna. Kdo by používal látkové pleny, když s papírovými je vše mnohem jednodušší. Moje argumenty týkající se neekologičnosti papírových plen smetli tím, že až budu mít děti, tak sama uvidím, jak je to náročné, a taky si velmi ráda práci ulehčím papírovými plenami. Nestalo se tak, všechny tři děti jsem většinu času balila (a poslední stále balím) do látkovek a práci mi velmi ulehčuje automatická pračka. Jsem ráda, že po žádném z mých dětí tu nezůstala tuna zbytečného odpadu.

Romana, Úpice, 1 dítě
Já jsem začala, protože je to údajně zdravotně méně závadné pro dítě. Látkovky jsou příjemnější na dotek, tudíž snad i na nošení na zadečku. Dalším důvodem je menší zátěž pro životní prostředí a v neposlední řadě i peníze.

Alena, Letohrad, 3 děti
První dítě jsem přebalovala papírovými plenkami, z látkových jsem znala pouze čtvercové, v kterých jsem vyrostla já, a to mi přišlo strašně složité.
Druhé dítě mělo problémy s kůží, neustálé opruzeniny. Kamarádka používala látkovky, tak jsem to zkusila také. Ze začátku jsem kombinovala čtvercovky s kalhotkovými, asi od 5. měsíce jsem čtvercovky opustila úplně. Od té doby měl syn kůži krásnou. Také jsem si v té době uvědomila, kolik odpadu vyprodukuje takové miminko. Tenkrát jsem ještě nebyla přesvědčená o ekonomické výhodnosti látkovek.
Pak jsem měla třetí dítě a už nebyla jiná volba. Tady se o ekonomické výhodnosti už mluvit dá, navíc se papírové pleny zdražily a spousta maminek začíná počítat.
Já jsem s látkovými plenami naprosto spokojená. Přítel si také zvykl, i když to byl ze začátku boj: „Proč musíš mít zase něco jiného než většina, je to krok zpátky… “ Nyní přebaluje jako profík, dokonce jsem ho přistihla, jak si s mojí kamarádkou o plínách zasvěceně povídá.
Pro mě byla hodně důležitá kamarádka, maminka 3 dětí, z toho mladší dvojčata měla na látkovkách. Nevím, zda bych se do toho bez jejich rad a poznatků pustila. Na internetu toho je hodně, možná až příliš, osobní zkušenost je nejcennější. Nyní posílám informace a rady o látkovkách dál já.

Barbora, Brno, 2 děti
Protože jsem chtěla ušetřit pár odpadků přírodě.

Zuzana, Otice, 3 děti
Do látkování jsem se pustila ze dvou důvodů. Ten druhý a méně důležitý je ekologie. Mám děti a nechci, aby kvůli mé pohodlnosti musely žít v prostředí zamořené plenkami, když to lze řešit jinak a není to o tolik náročnější. 
Hlavní důvod je ovšem zdraví mých dětí, nechci jim balit minimálně dva roky zadek do igelitu. I když se o moderních plenkách tvrdí, jak jsou prodyšné, platí to jen do doby, než se do nich dítě vyčůrá. Pak vzniká chemická hmota, která je v kontaktu s jemnou dětskou pokožkou... Lukášovi je 17 měsíců a nebyl opruzený ani jednou, a to zadeček nemažeme, když tedy pominu olejíček po večerním koupání od Nobilisu.

Lucie, Humpolec, 1 dítě
Přijde mi to zdravější, ekologičtější a v neposlední řadě i ekonomičtější. A líbí se mi i variabilita plenek a různé vzory. Prostě je to celkově veselejší a originálnější než jednorázové plenky.

Lucie, Valašské Klobouky, 1 dítě
Do látkování jsem se pustila kvůli úspoře peněz, zdraví miminka a ekologii.

Markéta, Praha, 1 dítě

Pro mě to byla jednoduchá volba. Zkoušeli jste si někdy přičichnout k jednorázové plence? Myslím čisté jednorázovce. Ta umělina z ní přímo čpí. Oproti tomu látkovky jsou jemné na dotek a voňavé. Nebylo těžké se rozhodnout. Věřím, že jsou zdravější. Finanční úspora a to, že je to ekologičtější, beru jako další významné plusy.

 

Diskuse k článku: Proč používáte látkové plenky?

Datum: 05.05.2019 15:31:35; Od: Veronika Mihalčíková
Titulek: Bez titulku

O látkování jsem začala přemýšlet už v těhotenstvi. A když jsem se s touto myšlenkou s kým koli podělila ( kolegyně, mamka) hned nasadily divný výraz a začali mluvit o praní a vyvařování a želhlení a všechno složitější. Já si samozřejmě stála za svým. No jo jenže i kolegyně i mamky mi daly jako dárek igelitové pleny. I přes to, že jsem se rozhodla pro látkové. Jsou starší a zkušenější přece. Takže jsem doma měla 6 balíků jednorázek. Co teď s tím, že. Tak jsem je začala používat s tím, že je budu alespoň třídit. Po měsíci mi manžel jen tak ledabyle oznámil, že se pleny netřídí, ale hází do směsného odpadu. Nevěřila jsem mu to. Proč by se tolik vyprodukovaného plastu nemělo třídit. Takže důvěřuj, ale prověřuj. A fakt! Okamžitě jsem pleny dala na bazar a utíkala koupit svrchní plenky páč čtverce sem už nakoupené měla. A teď už je to týden co se spolu perem. No aspoň máme o zábavu postarané.
Odpovědět

Příspěvek do diskuse

Sdílejte nás

Kontakty

Distributor pro ČR a SR:
MAMAJA group s.r.o.
Písková 666/14A,
747 07 Opava-Jaktař
tel.: +420 553 650 037
e-mail: info@mamaja.cz

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat informace z naší prezentace aktuálně, vyplňte níže uvedený formulář.