Těhotenství v Egyptě


Těhotná na dvou kontinentech

 

S Andreou, která nás letos v létě provází po Egyptě, jsme už probrali látkování a nošení dětí v této exotické zemi. Vyprávěla o Egypťankách i svých vlastních zkušenostech a pocitech. Ale co mateřství jako takové? Jak se k němu staví Egypťanky? Začněme těhotenstvím.

S Tobiasem, kterému je něco málo přes půl roku, hodně cestujete. Zvládala jste to i v těhotenství?

Ano, cítila jsem se dobře. Paní doktorka neměla s Egyptem u mého těhotenství problém, vše bylo bez komplikací a já se až do posledního dne cítila skvěle. Navíc jsem celé těhotenství trávila u moře, na vzduchu, jedla hromady čerstvého ovoce a zeleniny... prostě všechno bylo tak, že jsem se cítila super. Ani já, ani doktoři jsme neviděli žádný důvod, proč bych měla být pořád v Čechách, kam jsem létala na velké genetické kontroly. Ty ostatní jsem absolvovala v Egyptě.


Jak je to v Egyptě se zdravotnictvím?

Je na dobré úrovni. I když záleží samozřejmě, kam se vydáte. Já docházela do soukromé nemocnice ve městě El Gouna a doktoři byli strašně ochotní. El Gouna je město samo o sobě, vjedete dovnitř a zapomenete, že jste v Egyptě. Spíš si připadáte jako v Itálii. Všechno je naprosto čisté, promenády, kavárničky, restaurace, bary. Vše je  v evropském stylu, jezdí sem hodně německých turistů, celkově je to na vyšší úrovni a tomu odpovídá i místní nemocnice.

Jak to vypadalo při vyšetření?

Na ultrazvuku mi všechno detailně popisovali, vysvětlovali, naprostá spokojenost a vstřícnost k jakýmkoliv dotazům. V Egyptě milují děti a mám pocit, že je pro ně dítě posvátné, a tak se i k těhotné chovají. Vzpomínám si třeba, že jakmile se v resortu, kde bydlíme, dozvěděli, že čekám miminko, stačilo, abych vyšla ven s košem na prádlo nebo třeba nesla tašku, a okamžitě u mě byla půlka personálu a se vším mi pomáhali. Dokonce mi nabízeli, když jsem vysávala, že to udělají za mě!

Co porod?

Rodila jsem v Praze Motole a všechno bylo perfektní, měla jsem skvělou doktorku paní MUDr. Evu Uhrovou, a díky ní šlo všechno jako po másle.

Rodit jsme chtěla od začátku v ČR, přeci jen mám pocit, že v péči o matku a dítě, předčasně narozené děti atd. patří naši doktoři mezi světovou špičku. Nicméně v Egyptě jsem byla až do 35. týdne těhotenství (což byl poslední termín, kdy mě pustili do letadla) a samozřejmě jsem musela počítat i s variantou, že kdyby se cokoliv dělo, může se malý narodit v Egyptě.

Jak je to nyní po porodu?

Když se po pláži procházím s Tobiasem, všichni se hned ptají, jak se má malý a jestli něco nepotřebuji a cítíme se dobře. Egypťané jsou národ, který určitě má své mouchy a pro většinu lidí je těžké ho pochopit (i pro nás jsou některé věci pořád nepochopitelné, ale my jsme tam na “návštěvě”, je to jejich země a respektujeme to), ale zrovna v tomhle bychom se od nich mohli učit. Rodinné pouto je tam opravdu silné.

Sdílejte nás

Kontakty

Distributor pro ČR a SR:
MAMAJA group s.r.o.
Písková 666/14A,
747 07 Opava-Jaktař
tel.: +420 553 650 037
e-mail: info@mamaja.cz

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat informace z naší prezentace aktuálně, vyplňte níže uvedený formulář.